Gündem

Cami Halısı Fiyatları

Cami halısı; Camilere uygun olarak tasarlanan ve zemine boşluk kalmayacak şekilde döşenen, insanların girdiğinde gözüne çarpan ilk dekordur. Cami halılarının özelliklerinden en önemlisi dayanıklı olması ve yangın olasılığına karşı hızlı tutuşmamasıdır. Bu önemli özelliklerden bir diğeri uzun ömürlü bir yapıda olması ve kalitesinde şüpheye yer bırakmamasıdır. Cami halıları modelleri incelerken dikkat edilmesi gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Cami Halısı Modellerinde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

  • İp kalitesi olarak yün cami halısı kullanıma uygun bulunur. Natural cami halıları olarak da sayılabilir.
  • İp kalitesinde bir diğer seçenek kesinlikle akrilik cami halıları olmalıdır.
  • Bir cami halısı zeminden ısıtmalı sistemler için ısıya dayanıklı olmalıdır.
  • Cami halısının rengi ve deseni sade olmalı ve göz yormamalıdır, aynı zamanda caminin dekorasyonu açından bir uyum yakalamalıdır.
  • Işık haslığı değerinin incelenmiş ve mekânda oluşabilecek sera etkisine karşı renk solmalarının önlemi alınmış olmalıdır.
  • Bir cami halısında rutubet ve nem tehlikesine karşı ısı yalıtımı yapılmış olması dikkate alınması gereken bir başka unsurdur.

 Tüm bu maddeler dikkate alındığında en uygun ve konforlu cami dekorasyonuna ulaşmak mümkündür.

Cami Halı Modelleri ve Çeşitleri

 İki başlığa ayırarak incelemek uygun olacaktır; bunlar Safi cami halıları ve Göbekli camı halılarıdır.

Saflı cami halılarıdaha çok kalabalık ve büyük camilerde en fazla kişinin saf tutması için tasarlanan sade bir görünümü olan halı modelidir. Birçok renk ve desende olabilen bu modeller yumuşak, rahat, hijyenik, konforlu ve dayanıklı olmasıyla bilinir. Kanaatimizce bu türe seccadeli cami halısı demek de yanlış olmaz

Göbekli cami halısı, gözü yormaz ve Türk kültürü motifleri kullanılır. Bu modelde halının ortasında genişçe bir model kullanılır ve geri kalan kısım sadedir. Göbekli cami halısını fiyatları genellikle modeline göre belirlenir. Bunların yanı sıra duvardan duvara cami halısı da istenilen ölçüde kesilebilir.

 Halı çeşitlerinden karşılaştırmak gerekirse, yurt halısı bu konuda ne kadar cami halısına benzese de kullanıma uygun bulunmamaktadır. Kurs halısı ise cami halılarına benzerliğinden birbirinin yerine kullanımı sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir