Gündem

Estetik diş hekimliği

Estetik diş hekimliği

Diş hekimliği kendi alanını biraz daha geliştirerek estetik diş hekimliği alanında çok başarılı çalışmalara imza atmaktadır.  Estetik diş hekimliği diğer bir deyişle gülüş estetiği olarak da bilinmektedir.  Estetik bir gülüşe sahip olmanın temel koşullarından biri iyi bir diş estetiğine sahip olmaktır.  

Diş estetiği tedavisi nasıl uygulanır

Diş estetiği tedavisinde birçok teknolojik araç kullanılmaktadır.   Lazer cihazlar estetik diş hekimliğinde gülüş estetiğini gerçekleştirmek için kullanılan araçlar.  Bu uygulama ile diş etlerine cerrahi operasyon uygulamadan geri çekme işlemi yapılmaktadır.  Bunun sonucunda dişlerin daha fazla görünmesi ve öne çıkması sağlanır.  

Laminat porselenler

Laminat porselenler ince bir tabakadan oluşur.  Çok güçlü yapıştırıcılar kullanılarak üst yüzeyine yapıştırılır.   Saydamlığı ve ışık geçirgenliğinin fazla olması nedeniyle doğal dişlerden ayırt edilmez.  Son derece estetik bir görüntü oluşturur.

Zirkonyum Porselen

Ağız içinde dişlerden oluşan boşlukların doldurulması durumunda Zirkonyum porselen tedavisi uygulanır.  Problemli dişlerde zamanında müdahale yapılmadığında boşluk artar ve deformasyon daha da beliğin hale gelir.  Bu tedavinin en büyük avantajı son derece dayanıklı dişlerin oluşmasını sağlamaktır.   

İmplant dişler

İmplantlar gerek estetik diş hekimliğinde gerekse dayanıklı diş tedavilerinde birçok durumda alternatif oluşturabilecek bir tedavidir.  Bunun için önce vidaların çene kemiğine yerleştirilmesi ve iyileşmesinin bekleme süresinden sonra vidaların üzerine metal destekler yerleştirilir ve onun üzerine de diş biçiminin verildiği materyaller yerleştirilir.  İmplant tedavi de estetik olarak diş ve dudak yapısı dikkate alınarak yapılır.  

Kompozit dolgu

Dişe son derece uyum sağlayan diş renginde doğal,  dişe en yakın dolgu çeşididir.  Dişlerin çürük olmadığı durumlarda var olan ufak tefek düzeltmeleri yaptıktan sonra kompozit dolgu kullanılarak çok şık ve görsel olarak estetik dolgular yapılmaktadır.  

Porselen lamine kaplama

Estetik diş hekimliği alanına giren bir tedavidir.  Bu tedavide doğal dişi 0,3 milimetre gibi çok ufak aşındırmalarla düzelttikten sonra üzerine yaprak biçiminde ince kaplamalar yerleştirilir.  Bu kaplamalar dişteki çarpık görüntüyü düzeltme,  sararan ve rengi değişen dişlerde kalıcı olarak beyaz bir estetik diş görüntüsü verir. 

Empress diş kaplama

Empress diş kaplamalarda estetik diş hekimliği alanına giren tedavilerdir.  Empress kaplamalar bilgisayar ortamında tasarlanarak kişiye özel olarak uygulanır.  Aynı zamanda diş yüzeyinde çok az bir aşındırma ile yerleştirilir.  Zirkonyum veya metal destekli olmadıkları için daha dayanıklı,   diğerlerinden daha şık ve kullanışlıdır.  

Diş eti estetiği

Diş eti estetiği, dişlerin kısa olup diş etinin çok fazla görüldüğü durumlarda yapılan bir tedavidir.  Dişlerin görünüşü,  dizilişi ve yapısı tamamen değiştirilerek yapılan bir tedavidir.  Işığı geçirgenliği açısından da son derece doğal bir görüntü sunar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir