Gündem

Prof. Dr. Sedat Köse/Kalp Ritim Bozukluğu Genetik Olabilir Mi? 

Halk arasında kalp çarpıntısı olarak bilinen kalp ritim bozukluğunun onlarca bilinen nedeni vardır. Bu nedenlerden bahsetmeden önce başlıktan da anlaşılacağı gibi bu durumun genetik faktörlerle olan bağlantısından bahsedeceğiz. Bilindiği gibi genlerimizin ailelerimizden gelmesi, onlarda yer alan pek çok hastalığın bize geçmesine neden olmaktadır.

İnsanların genetik yapısı oldukça karışık olsa da bazı hastalıkların en büyük nedenleri genetik olabilmektedir. kalp ritim bozukluğu da genetik olabilen sorunlardan bir tanesidir. Yapılan araştırmalar, ailelerinde kalp ritim bozukluğu olan insanlarda bu durumun daha fazla görüldüğünü göstermiştir. Bu nedenle ailenizde bu sorunları yaşayan insanlar varsa mutlaka kalp çarpıntıları yaşamanız durumunda doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Genetik olarak gerçekleşen kalp ritim bozukluğu büyük bir hayati tehlike olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise genetik kökenli olan kalp ritim bozukluklarının direkt olarak ölümle sonuçlanabiliyor olmasıdır. Diğer seçenekler ile karşılaştırıldığı zaman erken teşhisin ve tedavinin en önemli olduğu durum kesinlikle genetik olan kalp ritim bozukluklarıdır. Özellikle de küçük yaşlar için bu durum daha tehlikelidir.

Küçük yaşlarda görülen genetik kökenli kalp ritim bozuklukları genellikle herhangi bir belirti vermemektedir. Bu nedenle ailelerinde kalp çarpıntısı na bağlı olarak hastalık bulunan küçük yaştaki çocukların mutlaka düzenli olarak kontrole götürülmesi gerekmektedir. Genelde kalp ritim bozuklukları kalp çarpıntıları ile kendisini belli ettiği için teşhis koymak ya da fark etmek oldukça kolaydır. Ancak söylediğimiz gibi bu durum çocuklarda ne yazık ki büyüklere göre daha zor olmaktadır. Eğer çocuklarınızın ilerde büyük hastalıklar ile karşılaşmasını istemiyorsanız mutlaka düzenli olarak genetik kökenli kalp ritim bozuklukları muayenesine götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Kalp ritim bozukluğu genetik olabileceği gibi başka nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Kalp çarpıntılarının en büyük belirtisi olduğu bu durum stres, çevresel faktörler ve olağan dışı duygu değişiklikleri gibi pek çok durumdan da oluşabilmektedir. Prof. Dr. Sedat KÖSE pek çok nedenden dolayı meydana gelebilecek kalp ritim bozuklukları konusunda her yaştan hasta için en iyi alternatiflerden biridir. Bu nedenle geç kalmadan randevu almanızı tavsiye ediyoruz. Peki her kalp çarpıntısı ya da kalp rahatsızlıkları kalp pili gerektirir mi? Kaynak https://www.sedatkose.com/kalp-pili/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir