Gündem

Sera Projeleri ile Sürdürülebilir Tarım

Sera projeleri, tarımın gelişmesine katkı sağlayan önemli projelerdir. Bu noktada sera projelerinin hazırlanması, fizibilite oluşturulması, planlanması, yapımların organize edilmesi, yatırım programlarının yapılması ve yönetilmesi son derece önemli ve kritik konulardır.

Seralar kuruldukları bölgede seracılık dışında doğal koşullarda yetişen sebze ve meyve bitkilerinin plastik ya da cam örtülerin altına alınması ile yetiştirildiği alanlardır. Örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği olarak da ifade edilen seralar, doğal koşullarda ve yılın belirli zamanlarında yetişen bitkilerin artık çok daha geniş aralıklar ile yetiştirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede meyve ve sebzelerin daha erken yetiştirildiğini ifade etmek mümkündür. Bu durum tarımcılıkta verim ve kaliteyi doğrudan artıran bir unsurdur. Çünkü seracılıkta her mevsimde istenilen ürünün elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.

Sera Projelerinin Planlaması

Sera projelerinin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için işlemelerin planlama faaliyetlerini en uygun koşullarda gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bitkilerin yetiştirilme büyüme ve gelişmeleri için uygun çevre koşullarının bulunması ve en uygun bitki geliştirme koşullarının yapay olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu noktada sera tipinin seçimi de son derece önemli bir husustur. Sera tipini seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı detaylar vardır. Bunlar genel olarak şu şekildedir:

  • Seranın kullanım amacı
  • İhtiyaç duyulan seranın büyüklüğü
  • Seranın bulunduğu alanın iklim koşulları
  • Bu alanın fizyografik ve ekolojik özellikleri
  • İşletme için ayrılan sermaye miktarı
  • Ekipman ve aletlerin kullanım imkanları
  • Yetiştirilecek olan bitkilerin türleri ve tekniği
  • Sera işletmelerinin gelişme planları
  • İşletme sahiplerinin istek ve ihtiyaçları

Sera Projeleri İle Sürdürülebilir Tarım Mümkün Kılınıyor!

Sera projelerinin öneminden ve detaylarından bahsettik. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynakları ve mikro şebeke sistemlerindeki enerji üretimi tarımı doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır. Ancak sürdürülebilir tarım faaliyetleri için seraların önemi yadsınamaz. Bu noktada Timfog ‘Verimli Seracılıkta En Uygun Ekosistemleri Tasarlıyoruz’ sloganı ile en uygun sera projelerini sizler için oluşturuyor. Yukarıda bahsedilen sera tipine doğru bir şekilde karar vererek Timfog ayrıcalıkları ile en uygun koşullardaki seralara sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri