Sağlık Bakanlığı

Fahrettin Koca: “Aşı Çalışmalarına Başlandı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlığa bağlı Aşı Enstitüsünün koronavirüs aşısı için çalışmalar başlattığını duyurdu. Koca yaptığı açıklamada,”Koronavirüse karşı tadevi olabilecek her bilimsel çalışmanın yanında olacağız. Maliye Bakanlığı aşı için bütçe ayırmaya hazır. “dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, bütün dünyayı etkisi altına alan virüs şu ana kadar 17 bini aşkın insanın ölmesine neden oldu. Ülkemizde de koronavirüs nedeniyle 37 kişi hayatını kaybederken, görülen vaka 1529’e ulaştı. Dünya bir çok ülke virüsün tedavisi için çalışırken, Türkiye’de de yeni bir çalışmanın başladığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu.

Koronavirüs Tedavisinde Türkiye Harekete Geçti

Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Bakanlık olarak bu tür bilimsel girişimlerin yanında olacaklarını ve Maliye Bakanlığının bütçe ayırmaya hazır olduğunu söyledi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Serhat Ünal, daha önce yaptığı açıklamada, Amerika, İsrail ve Çin’in aşı konsunda klinik ve insan üzerinde testlere başladığını ve kornavürüs aşısında kayda değer bir yol kat edildiğini söylemişti.

Aşı Önümüzdeki Sene Hazır Olur

Aşının kullanılmasının geçecek yılı bulabileceğini söyleyen Ünal, bunu grip (influenza) üzerinden bir tablo ile anlattı. Koronavirüsün, güney ve kuzey yarım kürede influenza gibi bir seyir izlemsi halinde, aşının tesirli olarak uygulanabileceğini söyledi. Ama koronavirüsün kendine has etkinlikler içinde yayıldığını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri