Sağlık Gündem

Karantinadan Kaçan Çifte 6 Bin 300 TL Ceza Kesildi

Koronavirüs sebebiyle özellikle yurt dışından gelen kişilerin karantinaya alındığı bu günlerde firar haberleri de gelmeye başladı. Daha öncede Umre’den dönen hacı adayları karantinaya alınmış ve bazıları bulunduğu yurtlardan kaçmıştı. Bunun üzerine açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, karantinadan kaçanlara yönelik para cezası uygulanacağını açıklamıştı.

Bugün Konya’nın Beyşehir ilçesinde yaşanan olaysa duyan herkesi hayrete düşürdü. Koronavirüs şüphesiyle karantinada olan gurbetçi çift karantinadan kaçıp çarşıya indi. Hıfzısıhha Kanunu gereği kişi başı 3 bin 150 lira olmak üzere çifte toplam 6 bin 300 lira ceza kesildi. Böylelikle karantinayı ihlal edip ceza yiyen ilk kişiler olma unvanını da kazanmış oldular.

POLİS EKİPLERİ ALARMA GEÇTİ

Birkaç gün önce Almanya’dan gelen çifte kendilerini karantinaya almaları ve 14 gün boyunca dışarı çıkmamaları yönünde uyarılarda bulunuldu. Ancak gurbetçi çift Beyşehir ilçe merkezine çıktı. Bunu gören yakınları durumu hemen polis ekiplerine bildirdi. Emniyet güçleri alarma geçerek hızlı bir şekilde olaya müdahale etti ve karantinadan kaçan çifti buldu.

Polisler tarafından yakalanan çift hakkında işlem başlatıldı. Yakalanan çift evlerinde gözetim altına alındı. Bunun yanında Hıfzısıhha Kanunu gereği her birine 3 bin 150’şer lira idari para cezası kesildi. Bu cezayla birlikte Türkiye’de karantinadan kaçarak ceza yiyen ilk kişiler olarak da kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri