Sağlık Gündem

Koronavirüs İçin 1,5 Metre Kuralı Yeterli Değil

MIT, Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınladığı yazıda, koronavirüs’e dair dikkat çekici bilgiler verdi. Koronavirüs önlemi için 1,5 metre kuralının yetersiz olduğunu söyleyerek “Öksürme ve hapşırma sonucu koronavirüs 8 metreye kadar bulaşabilir” dedi.

ABD’nin en önemli eğitim markalarından biri olan MIT bu makale ile bilim camiasında tartışmalara neden oldu. MIT’de doçent doktor Lydia Bouroubia, virüs için açıklanan 1,5 metre kuralının yenilenmesi gerektiğini belirterek, “Öksürme ve hapşırma sonucu koronavirüs 8 metreye kadar bulaşabilir” dedi.

Dünya ölçeğinde 1 milyona yakın insana bulaşan ve 40 bin’i aşkın insanın ölümüne neden olan koronavirüse dair şaşırtıcı bir açıklama Amerika’nın en önemli eğitim kurumlarından biri olan MIT’den geldi.

MIT akademisyenlerinden Lydia Bouroubia, koronavirüsün dünya üzerinde hızla yayıldığı ilk dönemde bilirkişilerce yapıla ”virüs hava yoluyla ve 1,5 metre mesafedeki insana bulaşabiliyor” açıklamasını tenkit etti. Bouroubia, American Medicial Association (Amerikan Tıp Derneği) dergisinde yayınlanan yazısında, 1,5 metre kuralına dair fikirlerin 1930’dan kalan tekniklerden elde edildiğini iddia etti.

1,5 METRE DÜZENLENMELİ

Meslek hayatın boyunca hastalıkların bulaşma etkinlikleri üzerine çalışan Bouroubia, 1,5 metre kuralının güncellenmesi gerektiğini, çünkü virüsün öksürme ve hapşırma ile damlacık boyutlarına bakmaksızın 8 metreye kadar erişebileceğini ve bir kaç saat boyunca kalabileceğini söyledi.

Lydia Bouroubia, ağızdan çıkan bu parçacık ve damlacıların saatlerce havada kalabildiği gibi, yerede bulaşabileceğini ifade etti. Sunulan raporlarda “Çin’de yeni koronavirüs hastalarının yattığı odaların havalandırma sisteminde bile virüs parçacıkları bulundu” ifadesini kullandı.

Bouroubia “Şu an elimizdeki koronavirüs önleme rehberinin oldukça sıradanlaştırılmış olmasından dolayı, müdahalenin tesirini azaltacağından kaygılanıyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri