Sağlık Gündem

Kovid-19 Vakalarının Yüzde 40’ında Semptom Görülmüyor

Yeni tip koronavirüs ile ilgili çalışmalar devam ederken yapılan iki farklı araştırma gösterdi ki; kovid-19 vakalarının % 40’ında hiç semptoma rastlanmıyor. Japonya ve İzlanda’da yapılan araştırmada kovid-19 pozitif çıkan hastaların % 40’ında herhangi bir belirti gözlenmediği ortaya çıktı. Çin’den yayılmaya başlayan koronavirüs salgınında öksürük, yüksek ateş ve solunum sıkıntısı en belirgin semptomlardır. Kovid-19 vakaları üzerinde yapılan araştırmada hastaların üçte birinin asemptomik olduğu ifade ediliyor.

İZLANDA’DA VAKALARIN ÇOĞU ASEMPTOMİK

İzlanda sağlık yetkilileri, çalışma kapsamında 10 bin 300 kişiye koronavirüs testi yapıldığını ve 218 kişide sonucun pozitif çıktığını paylaştı. Çalışmada sonucu pozitif çıkan vakaların yarısında ise hiçbir semptomun gözlenmediği belirtildi. Epidemiyolog Thorolfur Gudnason yaptığı açıklamada, çalışmayı yürüten deCode Genetics şirketinin sonuçlarını paylaştı.

Nüfusun küçük bir kısmında virüsün görüldüğünü belirten Gudnason, kovid-19 pozitif çıkanların % 50’sinin asemptomatik olduğunu aktardı. Benzer semptomlar gösteren farklı virüslerin de genetik dizilimlerinin incelendiğini söyleyen Gudnason, yeni tip koronavirüse ait en az 40 mutasyon bulunduğu paylaştı.

DİAMOND PRİNCESS GEMİSİNDEKİ VAKALARIN YÜZDE 80’İ ASEMPTOMİK

Japonya’daki Diamond Princess gemisindeki yolcuların 104’ü ile yapılan çalışmanın raporu da kamuoyu ile paylaşıldı. Vakaların % 80’inde hiçbir belirtinin gözlenmediğini paylaşan uzmanlar, diğer vakalarda ise semptomların ağır seyrettiğini aktardı. Yapılan açıklamada asemptomik vakaların bilgisayarlı tomografisinin çekildiği ve akciğerlerinde virüse bağlı bazı anormalliklerin tespit edildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri