Sağlık Gündem

Serhat Koran: “Ispanağı Isıtarak Yemeyin”

Son günlerde ıspanak yiyerek zehirlenen kişilerle ilgili yapılan haberlerden son toplumun büyük bir kısmı evlerine ıspanak sokmamaya başladı. Gıda zehirlenmeleri ile alakalı tüketicileri uyaran Homeopati Uzmanı Dr. Serhat Koran, yaşanan bu zehirlenme hadiselerinde ıspanağın bir suçunun olmadığını ifade etti. Ispanağa karışan zehirli otların neden olduğu bu zehirlenmelere karşı alınabilecek en iyi önlemin ıspanağın bol bol yıkanması olduğu ifade edildi.

“ISPANAK SON DERECE FAYDALI BİR BESİN”

Art arda yaşanan zehirlenme olaylarından sonra tüketicilerin evlerine ıspanak sokmamasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Koran, ıspanağı son derece faydalı bir besin olduğunun da altını çizdi. Ispanakla birlikte gelen zehirli otların bu tür zehirlenmelere yol açtığını ve ıspanağı pişirmeden önce mutlaka gözle kontrolünün sağlanması gerektiğini vurguladı. Bunun yanı sıra ıspanağın mutlaka bol su ile yıkanması gerektiğini de ifade etti. Aynı zamanda toplumda sanki ıspanağın kendisinin zehirli olduğu gibi bir algının yayılmasını da son derece yanlış bulduğunu ifade etti.

Ispanağın sık sık ısıtılarak yenmesinin de zararlı olduğunu ifade eden Dr. Serhat Koran, özellikle ıspanağın ertesi güne bırakılmaması gerektiğini belirtti. Özellikle derin donduruculardan bir gıdanın ısıtılıp yendikten sonra kalanını tekrar dolaba atıp başka zamanda ısıtarak yenmesinin son derece yanlış olduğunu belirtti. Bu tür durumlarda her zaman kişilerin zehirlenme vakalarıyla karşı karşıya kalacağının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri