Sağlık Gündem

Toplu Ulaşım Araçlarında Maske Takma Zorunluluğu Getirildi

Koronavirüsün gün geçtikçe etkisini arttırması sonucu yetkililer daha radikal kararlar alınması gerektiğini düşünerek yeni tedbirleri açıkladılar. Dün gerçekleştirilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu toplantısının ardından çarpıcı açıklamalar yapıldı. Yapılan bu açıklamalarda alınan tedbirlere ek yeni önlemler alınması gerektiği kararlaştırıldı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan akşam saatlerinde ulusa sesleniş konuşması yaptı. Bu konuşmada alınan yeni kararlar tek tek açıklandı. Bugünden itibaren toplu taşıma araçlarına maskesiz binilmesi yasaklandı. Artık metro, metrobüs, otobüs ve vapur seferlerine binecek olan vatandaşlar maske takmak mecburiyetinde. Maskesi olmayan kişiler ise toplu taşıma araçlarına alınmayacak.

20 YAŞ ALTI GENÇLERİN SOKAĞA ÇIKMASI YASAKLANDI

Öte yandan alınan yeni kararlardan biri de 20 yaş altı gençlerin dışarı çıkmasının yasaklanması oldu. Bugünden itibaren 1 Ocak 2000 tarihinden sonra doğan tüm gençlerin dışarı çıkması yasaklandı. Yasağa uymayanlara ise para cezası kesilecek. Bugün İstanbul’a büyük bir sessizlik hakimdi. 20 yaş altındaki gençlerinde dışarı çıkmasının yasaklanmasıyla birlikte İstanbul iyice sessizliğe büründü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan son kararda ise tüm büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkışların yasaklandığını duyurdu. Bundan sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya, Şanlıurfa, Kayseri, Bursa, Trabzon, Zonguldak gibi büyükşehirlere araç giriş ve çıkışları yasaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.