Sağlık

Hemofili Tedavisinde Gecikmiş İlaç

Çoğu ülkede 60 yaş üstü birçok hemofili hastası rahatlıkla yürüyüp, koşup, bisikletle gezebilirken ülkemizdeki 40’lı yaş grubundaki hastaların zor yürüdüğü görülüyor. Yapılan bu kıyaslama Türkiye’de ilaçların zamanında kullanılmamasının etkili olduğunu gözler önüne seriyor. Hemofili hastalığı, kanda eksik olan protein sebebiyle oluşan kanamaların durmamasına sebep oluyor.

Doğuştan oluşan bu etmenin yok edilmesindeki en etkili yol ise ilaçların zamanında kullanılmasının sağlanması. Ancak dünya ülkelerine 1960 döneminde kullanılmaya başlanılan faktör denilen bu ilaçlar Türkiye’ye 35 yıl sonra girdi.

ESKİ TEDAVİLER İNSANLARI SAKAT BIRAKTI

Günümüzde Hemofili ilaçları SGK kapsamında yer alıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Hemofili Dernek Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, “Hemofili hastalarında görülen kas-eklem bozukluklarının ve sakatlıklarının sebebini eski yıllarda eksik ve yetersiz tedavi uygulanması oluşturuyor” dedi.

Konuyla ilgili diğer tıpçılar ise 35 yıl geç gelen ilaç ifadelerini kullandı. Hemofili halk arasında kan durmama hastalığı olarak biliniyor. Tıp bilimciler şu an için hastalığın düzenli ilaç kullanımıyla en az zararla yok edileceğine inanılıyor.

HEMOFİLİ KONUSUNDA GERİDEYİZ

Hemofili hastalığında dünya ülkelerinin gerisinde olmamızın faturasını geçmiş yıllardaki ülke ekonomisine bağlayan tıpçılar, şuan için ilaçların devlet tarafından karşılandığı üzerinde duruyor. 1963 – 1990 yılları arasında doğan Hemofilili çocukların ilaç yokluğu sebebiyle diğer ülkelerdeki hastalar gibi yürüyüp koşamadığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri