Sağlık

Prematüre Doğum Engellenebilir

Prof. Dr. Banu Kılıçoğlu Dane yaptığı açıklamada erken doğumun (prematüre) engellenebileceğini belirtti. Dane, gebelik öncesi ve sonrasında birtakım risk faktörlerinin tespit edilmesiyle erken doğumun önüne geçilebileceğini savundu. Ünlü doktor, risk faktörleri tespit edildikten sonra gerekli çalışmalar ve önlemler sayesinde prematüre doğumun önüne geçileceğini ifade etti. Dane yaptığı açıklamada gebeliğin 20. ile 37. haftaları arasında yaşanan preterm doğumların genel doğumlara oranının yüzde 5 ile 18 olduğunu açıkladı. Ayrıca bu erken doğumların yüzde 70 ile 80’inin kendiliğinden, kalan kısmın ise bebek ya da annenin hayati tehlikeyle karşı karşıya kalmasından dolayı gerçekleştiğini ifade etti.

“RİSK FAKTÖRLERİ TESPİT EDİLMELİ”

Erken doğumun önüne geçebilmek için ilk olarak risk faktörlerinin tek tek tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Banu Kılıçoğlu Dane, daha sonra gerekli tedavi yöntemlerine başlanması gerektiğini savundu. Prematüre doğan bebeklerde kansızlık, sarılık, solunum problemleri, hipertansiyon, kafa içi kanamaları, hipoglisemi ve göz problemlerinin görülebileceğini de sözlerine ekledi.

Sigara kullanımı ile beraber alkol tüketimi, yetersiz beslenme ve uyuşturucu kullanımı gibi nedenlerden dolayı kişi, erken doğumla karşı karşıya kalabilir. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek içinde mutlaka bu tür kötü alışkanlıklarda hamilelik süreci boyunca uzak durulması gerektiği belirtildi. Dane aynı zamanda hamilelik esnasında az kilo alımının da erken doğumun habercisi olabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri