Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? 

Fed’in 14-15 Aralık toplantı tutanaklarının yayınlanması sonrasında ABD hisse senetlerinde yaşanan satışın Asya’da devam ettiğini görmekteyiz. Japonya Asya piyasalarındaki kayıplara öncülük ederken Nikkei 225 Endeksi’nde düşüş %2,5’in üzerindedir. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,28, Şanghay Bileşik Endeksi %0,14 satıcılı bir seyir izlemekte. Güney Kore ve Tayvan endekslerinde %1’e yakın kayıplar hâkim. Dün yayınlanan FOMC tutanaklarında faiz artırımlarının planlanandan daha erken ve daha hızlı yapılabileceği vurgusu ABD hisselerinde sert düşüşe neden oldu. S&P500 Endeksi günü %2’ye yakın kayıpla tamamlarken Dow Jones Endeksi %1 civarında düştü. Teknoloji şirketlerinin hisselerine gelen sert satışlarla Nasdaq100 Endeksi %3,34 geriledi. Faiz artırımı beklentilerindeki artışın etkisiyle ABD 10 yıllıklarının faizi %1,7 seviyesini gördü. Tutanaklarda Fed yetkililerinin enflasyondaki yukarı yönlü riske dikkat çekmeleri piyasalar için önemli olmakla birlikte istihdam piyasasında koşulların Fed’in hedeflerinden uzak olduğu vurgusunun altını çizmek isteriz. Zira Aralık toplantısında belirtildiği üzere, faiz artırımı döngüsüne başlamak için tam istihdam hedefine ulaşması şart değil, ancak istihdam piyasasında toparlanmanın devamı sıkılaştırma süreci açısından kritik önemde bulunuyor. Kısa vadede temkinli iyimser pozisyonlanmanın korunabileceğini düşünmekteyiz. Borsa İstanbul tarafında bu sabah sınırlı satıcılı bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde değişen yön ve oranlarda hareket kaydedildiğinden dolayı karışık görünüm hakim oldu. DAX Endeksi %0,74 ve CAC 40 Endeksi %0,81 oranında artarken FTSE 100 Endeksi yatay alıcılı bir seyir izledi. EUR/USD paritesi %0,23 artarak yeniden 1,13’ün üzerine çıktı. Akabinde Dolar Endeksi (DXY), bir miktar gerilese de 96 puanın üzerinde işlem görmeye devam etti. Euro Bölgesi’nde Hizmet PMI verisi Aralık ayında Omikron varyantı vakalarında görülen artışın etkisiyle Kasım’daki 55,9’dan 53,3’e gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesine indi. ABD tarafında pay endekslerinde, kapanışa doğru gelen satışlardan dolayı negatif görünüm sergilendi. Nasdaq Bileşik Endeksi %3,34 düşüş ile öncü olurken onu %1,94 ile S&P 500 Endeksi takip etti. Dow Jones Endeksi de %1,07 oranında düştü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi; 4,6 baz puan artarak yaklaşık 2,5 ay sonra ilk defa %1,70’in hemen üzerinde kapanış yaptı. Kıymetli madenler üzerinde oluşan baskıyla ons altın %0,29 değer kaybetti; ancak 1.800 USD’nin üzerindeki seyrini korudu. Brent Petrol varil başına 79,9 USD’den fiyatlanmaya devam etti. ABD’de ADP özel sektör istihdamı Aralık’ta 807 bin ile 7 ayın en büyük artışını kaydetti. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ait tutanaklarda Omikron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini açıkladı. Ayrıca tutanaklarda faiz artışının beklenenden daha erken ve daha hızlı yapılması ihtimalinin yükseldiği kaydedildi.

BIST100 Endeksi dün günü %2,12 artış ile 2.005,29 puandan tamamladı. Böylece Endeks, oransal açıdan küresel borsalardan pozitif ayrışmış oldu. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %1,78-%2,02 arttı. Kur tarafındaki bu artıştan kaynaklı olarak gram altın da 795 TL’yi aştı. Yurt içinde 66.467 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıkmasıyla birlikte salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşılması dikkat çekti.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.