Gündem

İlgezdi: “Randevu yok, hastalar mağdur”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İlgezdi, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi vatandaşların hastanelerden randevu alamadığını ortaya koyarak, “Sağlıkta dönüşüm sistemi ile Sağlığı özelleştirme çabaları her geçen gün sistemi iflasa doğru sürüklüyor. Sağlık sistemini büyüteceği kuyrukları kaldıracağı iddiası ile başlanılan sağlıkta dönüşüm sistemi, randevu hizmetlerine ulaşamama sistemi olmuş durumda. İki haftadır, hastane randevu sisteminden birçok branşa randevu almaya çalışıyorum ama ya randevu yok, ya da 14 gün sonraya 140 km uzaktaki yerlerde randevu var” diye konuştu.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, vatandaşların doktor randevusu alamadığını yaptığı araştırma ile ortaya koyarak, “Geciken tedavi bir insan hakları sorunudur. Geçen haftadan bugüne her gün İstanbul, Ankara ve İzmir’deki tüm branşlardan kendi adıma Merkezi Hekim Randevu Sistemi MHRS’den randevu almaya çalışıyorum. Göz, Kulak Burun Boğaz randevusu bulmanın imkanı yok. Dahiliye, Psikiyatri randevuları için 14 gün bekleyip yüzlerce kilometre gitmeniz lazım. Böyle sağlık sistemi olmaz” diye konuştu.

Göz randevusu 39 ilçede yok

9 ve 15 ocakta İstanbul, Ankara ve İzmir’deki tüm branşlardan randevu almaya çalıştığını hatırlatan CHP’li Akkuş İlgezdi çarpıcı bilgiler verdi. Gamze Akkuş İlgezdi, “17- 28 Ocak haftası randevularının açık olduğu 15 Ocak 2021 Cumartesi günü İstanbul’da 2 hafta boyunca göz doktoruna ulaşmanız mümkün değil. Aynı durum geçen hafta da vardı. 9 Ocak’ta da 39 ilçede göz randevusu bulamamıştım. 39 İlçedeki hiçbir hastanede ve poliklinikte haftalardır randevu yok. Sağlık Bakanlığı İstanbul’da gözünüze iyi bakın diyor!” dedi.

Randevu için 14 gün beklemesi ve 142 KM gitmesi lazım

“Sağlığa ulaşım bir insan hakları meselesidir. Şuan ülkemizde insanlarımız sağlığa ulaşamıyor” diyen Akkuş İlgezdi, geçen hafta İstanbul’da 14 gün sonraya sadece Şile’de Kulak Burun Boğaz randevusu bulmuşken, 15 ocakta önümüzdeki iki hafta için kulak burun boğaz randevusu alamadı. “Geçen hafta ise Örneğin Kulak Burun Boğaz randevusu bekleyen İstanbullu sadece 14 gün sonraya Şile’de yer bulabiliyor. Silivri’deki bir yurttaş hastalığı ile 14 gün bekleyip, 142 km gitmek zorunda kalacaktı. Bu hafta ise o randevu bile yok!” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, sağlıkta dönüşüm sistemi ile sağlığı özelleştirme çabaları her geçen gün sistemi iflasa doğru sürüklediğini, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının üzerindeki baskılar ve şiddet riskinin arttığını, hakların verilmediğini belirterek bunun istifalara neden olduğunu kaydetti.

Akkuş İlgezdi, “Hastanelerdeki kuyrukları bitirdiklerini iddia edenler randevu vermedikleri için insanları tedaviden mahrum bırakıyorlar. Randevu alamayan insanlar buradan Fizan’a kuyruk olur” açıklamasında bulundu.

Akkuş İlgezdi şu örnekleri verdi:

İstanbul’da psikiyatri için 14 gün sonraya sadece Seyrantepe Hamidiye Etfal Ek Hizmet Binasında yer bulabiliyorsunuz. Tuzla’daysanız 50 km ve 2 saatlik bir yolu göze almanız lazım. Geçen hafta ise Anadolu yakasındaysanız 14 gün sonra sadece Göztepe’de, Avrupa yakasındaysanız 10 gün sonra sadece 3 ilçede randevu bulabiliyordunuz.

Ankara’da 15 Ocak’ta 17- 28 Ocak haftası randevularında merkezde hiç Kardiyoloji randevusu bulamıyorsunuz. Geçen hafta da bulunamıyordu. Kardiyoloğa gitmek zorunda olan yurttaş 14 gün sonra Çubuk, Polatlı, Kızılcahamam, Nallıhan, Beypazarı’na gitmek zorunda.

Ankara’da merkezde randevu yok. Geçen hafta 14 gün sonra merkezde Göz, KBB, Psikiyatri ve Dahiliye randevusu bulunabiliyorken, bu hafta 4 branşın da randevuları gelecek 15 gün için tamamen dolu. randevu bulunamıyor.

İzmir’de durum Ankara’dan farksız. Geçen hafta Psikiyatri, Kulak Burun Boğaz, Dahiliye, Diş ve Göz Hastalıklarına anca 2 hafta sonraya randevu alabiliyorken, bu hafta 5 branşın da randevuları gelecek 15 gün için tamamen dolu.”

Hibya Haber Ajansı