Gündem

Yıla güçlü başlangıç yapan endekste dikkatler yurtdışına yönelecek

Yurtdışı piyasalar yeni yıla görece yüksek risk iştahı ile başlarken yurtiçinde de yılın ilk 3 günü güçlü bir toparlanmaya sahne oldu. Diğer taraftan global cephede azalan omicron endişeleriyle Fed’in faiz silahını daha erken kullanabileceği beklentisi ABD tahvil faizlerini yukarı iterken küresel pay piyasalarında da baskı artmaya başladı. Bir süredir bu riski görmezden gelen piyasalarda söz konusu gelişme risk iştahını törpülemeye aday.

Teknik anlamda orta vadeli resimde 1700-1750 bandının yeni taban bölge olmaya aday olduğu fikrimiz güçlenirken kısa vadede ise hızlı yükseliş sonrası soluklanma ve kar satışları öne çıkabilir.   1900-1920 bandının (10 günlük HO) üzerinde kalınıp kalınamayacağı belirleyici olacak.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Önce çıkan haberler

FED 14-15 Aralık FOMC toplantısının tutanaklarını yayınladı. ABD Merkez Bankası’nın aralık toplantısında katılımcıların çoğu, faiz artırımı için şartların, iş gücü piyasasında son dönemdeki iyileşme hızının devam etmesi halinde, göreceli olarak yakın zamanda karşılanabileceği kararına vardı. Tutanakların ardından ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 1,70’in üzerine gittiğini görüyoruz. Kısa vadeli tahviller de satış baskısı altında. Pay piyasasına yansıması en fazla Nasdaq’ta oldu. Endeks günü yüzde 3 aşağıda tamamladı. Düşüş bu sabah Asya seansında S&P vadelilerinde ve Nikkei’de devam ediyor. Dolar endeksi ise kısa vadeli ortalamalarının üzerinde 96,20’de işlem görüyor. Kripto varlıklarda ise Bitcoin 43,000 dolara kadar geriledi.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre özel sektör istihdamı geçen ay 807 bin arttı. Bu, Mayıs 2021’den beri görülen en büyük artış oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 410 bin artış olmasıydı.

ABD’de hizmet sektörü PMI yukarı yönlü revize edildi; fakat Euro Bölgesi hizmet PMI Omikron endişeleriyle düştü.

ABD’de kasım ayı ticaret dengesi verisi ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi 16:30’da açıklanacak. Kasım ayı fabrika siparişleri ile dayanıklı mal siparişleri verileri ise 18:00’de takip edilecek

St. Louis Fed Başkanı James Bullard 21:15’te ABD ekonomisi ve para politikaları hakkında konuşacak

Türkiye’de vaka sayısı son 24 saatte 66 bin 467’ye çıktı. Artan Omicron vakalarına karşı, pozitif vakaların karantina süresi 7 güne düşürüldü. Pozitif vakalarda 5’nci gün test sonucu negatif çıkması durumunda karantina sona erecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, üretim, ihracatı önceleyen, cari işlemler fazlası vermeye yönelik Türkiye Ekonomi Modelini uygulayacaklarını belirterek, ortodoks ekonomi politikasının temel araçlarını kullanmak zorunda olmadıklarını, farklı politikalarla ekonomiyi yöneteceklerini söyledi.

Dün 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 24’ün altına geldi. TCMB’nin tahvil geri alımlarının getiri eğrisini aşağıya getiren unsur olduğu belirtildi.

Borsa İstanbul ise kapanışa doğru gelen alımlarla 2000 puanın üzerinde kapanış yapmayı başardı. Küresel risk iştahı yükselişe ne kadar izin verecek takip edeceğiz.

TCMB 14:30’da 31 Aralık’ta biten haftanın yurtdışı yerleşiklerin menkul kıymet istatistiklerini, yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarındaki değişimi ve Merkez Bankası’nın brüt rezerv verilerini duyuracak

XU100 Teknik görünüm

Hızlı yükseliş sonrası soluklanma gelebilir

Yükseliş ivmesini dün de sürdüren endeks günü %2,12 yükselişle tamamlarken yılbaşından bu yana yükseliş %8 seviyesine ulaşmış durumda. Dün bankacılık endeksi yüzde 1,00, holding endeksi yüzde 1,57 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,45 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise yüzde 1,00 ile sigorta oldu. 17 Aralık’ta SAT konumuna geçen trend takip modelimiz ise henüz mevcut konumunu koruyor.

1750 etrafında sağlanan tutunmanın ardından başlayan toparlanma süreci 10 g HO’nın aşılmasıyla beklediğimiz gibi ivme kazanmış durumda. Son 3 günde yaşanan yaklaşık %8’lik yükseliş sonrası momentum yavaşlayabilir. Olası kar satışlarının kısa vadede yine 10 g HO (1920) etrafında karşılanacağını düşünüyoruz. 2050 ve 2100 seviyeleri kısa vadeli direnç konumunda. Orta vadeli görünüme bakıldığında ise 1700-1750 bandı korunduğu sürece orta vadeli trendin yukarı yönlü devam etme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak Işık Menkul – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı